سیستم ایمنی, مکمل

آیا واقعاً می توانیم سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید؟

سیستم ایمنی شما برای تشخیص و شناسایی عفونت یا آسیب در بدن کار می کند. این باعث ایجاد پاسخ ایمنی با هدف بازگرداندن عملکرد طبیعی می شود. بسیاری از مردم فکر می کنند وقتی بیمار می شوند، علائم آنها نشانه ویروس یا عفونت است.

با این حال، علائم شما در واقع نشانه ای از این است که بدن شما در حال مبارزه با عفونت یا ویروس است و باعث ایجاد پاسخ ایمنی می شود.

وقتی سرما می‌خورید، احساس می‌کنید آبریزش می‌کنید، بینی‌تان آبریزش می‌کند، احساس احتقان می‌کنید – اینها علائمی است که مردم از آن شکایت دارند». “مردم فکر می کنند “من خیلی بیمار هستم، این وحشتناک است. چرا سیستم ایمنی من کار نمی کند؟” اما با هر یک از این علائم سرماخوردگی، این سیستم ایمنی شما در حال کار است.”

آیا می توانید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید؟
یکی دیگر از تصورات غلط رایج این است که داشتن یک سیستم ایمنی “قوی” بهترین چیز برای بدن شما است.

در واقع نمی‌خواهید سیستم ایمنی بدنتان قوی‌تر باشد، بلکه می‌خواهید متعادل باشد. پاسخ ایمنی بیش از حد به همان اندازه بد است که پاسخ کم است.

بسیاری از چیزهایی که افراد برای تقویت سیستم ایمنی خود مصرف می کنند، مانند ویتامین ها یا مکمل ها، هیچ تاثیری بر پاسخ ایمنی شما ندارند.

کارهایی که می توانید برای محافظت از سیستم ایمنی خود انجام دهید

برخی از عوامل رژیم غذایی و سبک زندگی وجود دارد که بر پاسخ ایمنی شما تأثیر می گذارد.

ورزش، رژیم غذایی سالم و خواب کافی مفید هستند.

 دیابت، چاقی و سیگار نیز می‌تواند با سیستم ایمنی بدن شما تداخل داشته باشد و باعث شود آن‌طور که باید عمل نکند.

چگونه از بیمار شدن جلوگیری کنیم

از آنجایی که پاسخ ایمنی ما به مبارزه با بیماری ها، عفونت ها و ویروس ها در بدن بسیار پیچیده است، چیزهای زیادی در مورد اینکه چرا برخی افراد پاسخ ایمنی متعادل تری دارند در حالی که دیگران اینطور نیستند، وجود دارد.

سیستم ایمنی واقعاً پیچیده است. ما اصلاً چیز زیادی از آن نمی‌فهمیم

شما ممکن است کنترل زیادی بر عملکرد سیستم ایمنی خود نداشته باشید، اما راه هایی وجود دارد که از بیمار شدن جلوگیری کنید.

راه اصلی برای جلوگیری از عفونت دوری از افراد بیمار، شستن دست ها و دریافت تمام واکسن های توصیه شده است.

سیستم ایمنی بدن ما پیچیده است و تحت تأثیر عوامل بسیاری قرار می گیرد. واکسن ها در برابر بیماری های خاص ایمنی ایجاد می کنند.

برخی از راه های دیگری که می توانید سیستم ایمنی خود را تقویت کنید عبارتند از: خوب غذا خوردن، فعالیت بدنی، حفظ وزن مناسب، خواب کافی، سیگار نکشیدن

در اینجا چند  نکته برای تقویت ایمنی بدن به طور طبیعی آورده شده است.

 -به اندازه کافی خوابیدن. خواب و ایمنی ارتباط نزدیکی با هم دارند
 -بیشتر از غذاهای گیاهی کامل استفاده کنید
 -چربی های سالم بیشتری بخورید
 -غذاهای تخمیر شده بیشتری بخورید یا مکمل پروبیوتیک مصرف کنید
 -قندهای اضافه شده را محدود کنید
 -به ورزش متوسط بپردازید
 -هیدراته بمانید
 -سطوح استرس خود را مدیریت کنید

اکثر مردم در عرض هفت تا 10 روز به حالت اولیه برمی گردند.«در این مدت، سیستم ایمنی بدن سه تا چهار روز طول می کشد تا آنتی بادی تولید کند و با میکروب های مزاحم مبارزه کند.

ویتامین های B6، C و E همگی به دلیل خواص تقویت کننده سیستم ایمنی شناخته شده اند. شما می توانید تمام این ویتامین ها را از یک رژیم غذایی متعادل دریافت کنید، بنابراین نیازی به مکمل ندارید. برخی از غذاهای غنی از این ویتامین ها شامل تخم مرغ، فلفل دلمه ای، اسفناج و بادام است

به طور معمول افراد بین 10 تا 50 سال در مقایسه با نوزادان و افراد مسن، سیستم ایمنی قوی تری دارند. سایر عواملی که به داشتن سیستم ایمنی قوی کمک می کنند عبارتند از استرس کمتر و داشتن خواب خوب

آزمایش خون می تواند تعیین کند که آیا شما سطوح معمولی از پروتئین های ضد عفونت (ایمونوگلوبولین ها) را در خون خود دارید و سطح سلول های خونی و سلول های سیستم ایمنی را اندازه گیری می کند. وجود تعدادی سلول خاص در خون شما که خارج از محدوده استاندارد هستند می تواند نشان دهنده نقص سیستم ایمنی باشد

ویتامین C یکی از بزرگ‌ترین تقویت‌کننده‌های سیستم ایمنی بدن است. در واقع، کمبود ویتامین C حتی می تواند شما را مستعد ابتلا به بیماری کند. غذاهای غنی از ویتامین C عبارتند از پرتقال، گریپ فروت، نارنگی، توت فرنگی، فلفل دلمه ای، اسفناج، کلم پیچ و کلم بروکلی.

یک مطالعه جدید نشان داده است که ژنتیک کلید پاسخ ایمنی قوی به ویروس ها است، نه محیط اطراف ما همانطور که قبلاً تصور می شد. ژن‌هایی که توسط والدینمان به ما منتقل می‌شوند، نقش مهم‌تری در توانایی بدن در مبارزه با بیماری‌ها نسبت به آنچه دانشمندان قبلاً تصور می‌کردند، بازی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا...